pondělí 29. září 2014

Divadelní týden - Podivné odpoledne Dr. Zvonka Burkeho

Minulý týden jsem se zúčastnil hned dvou divadelních představení v Klicperově divadle. Obě byla velmi odlišná, nicméně ani jedno mě nijak nezklamalo. První představení byla surrealistická crazy-comedie s vraždícími mezihrami  - Podivné odpoledne Dr. Zvonka Burkeho. Hru napsal Ladislav Smoček. Obsazení hry bylo také lákavé Dr. Burke - Jiří Zapletal, Outěchová - Lubor Novotný, Svatava - Pavla Tomicová, Tichý - Miroslav Zavinčár a Václav - Ondřej Malý. Režie celého představení se ujal David Drábek.

Outěchová (Lubor Novotný) a Dr. Burke (Jiří Zapletal)

Celá hra se odehrává v pronajatém bytě Dr. Zvonka Burkeho o který má být původně během odpoledne připraven. Celé představení je plné gagů a herci se rozhodně vyřádí. V průběhu představení se děje mnoho šílených věcí - většina z nich je plánovaná, avšak některá nejsou - na našem představení se vlasec z rybářského prutu zamotal do lustru. Ovšem i s touto prekérní situací si herci brilantně poradili. Hrou se prolínají odkazy na Čelisti, Jurský park, Ordinace v růžové zahradě a mnoho dalších. Outěchová a její dcera Svatava jsou svoji infantilností místy až na hranici únosnosti, nicméně hře to nijak neublíží. Burke se stále pohybuje mezi filosofickými úvahami a zdánlivě nesmyslným vsuvkami. V průběhu večera Dr. Burke zavraždí 4 osoby a uklidí je do skříně v rohu. Hrou se několikrát prolne parodie na českou pohostinnost - Outěchová nosí Burkemu neustále své buchty, které se nakonec vysypou na herce dírou ve stropě.
Dr. Burke (Jiří Zapletal) a Tichý (Miroslav Zavinčár)

Václav (Ondřej Malý) a Dr. Burke (Jiří Zapletal)
Hru bych jako crazy-komedii hodnotil jako veselou "oddechovku" a k návštěvě bych ji rozhodně doporučil. A pokud budete sedět v předních řadách možná vás zasáhne buchta, které Burke hází do hlediště. Recenze druhého představení bude v dalším článku.

2 komentáře:

  1. postrádám recenzi té druhé hry :)

    OdpovědětVymazat
  2. Čekej zbývající recenzi na hru spolu s hrou, na kterou jdu dnes... (Sestup Orfeův)

    OdpovědětVymazat