Ubuntu s Unity |
Počáteční používání bylo poněkud strašlivé, s každou drobností jsem měl dosti zásadní problém a vše jsem musel hledat na internetu, což bylo velmi zdlouhavé. Musím říci, že jsem v té době byl rád, že se můžu přepnout do Win 7, protože chvílemi jsem byl z linuxu zoufalý. Nicméně postupem času jsem přicházel jednotlivým "linuxovým záhadám" na kloub, a vše bylo snazší. Moje myšlenka byla naučit se postup pro věci, které běžně provádím na PC přes Windows, pomocí Linuxu. Avšak přesto, že jsem již v mnoha věcech pokročil, stále jsem se při používání Ubuntu necítil "ve své kůži". Důvod proč jsem se "necítil" bylo nejspíš grafické prostředí Unity, které je na můj vkus zvláštní a hůře editovatelné. Když jsem byl jsem již v problematice Linuxu zběhlejší, začal hledat jiné distribuce.
Linux Mint |
Poměrně rychle jsem objevil Linux Mint, jedná se o derivát Ubuntu s grafickým prostředím Cinnamon (Mint existuje i s jinými grafickými prostředími). Nejdříve jsem měl tuto distribuci ve Virtual boxu a poté jsem si jí nainstaloval nejprve vedle Ubuntu a Win7, poté místo Ubuntu. Dnes již vím, že tento postup není rozhodně použitelný, jelikož se starý zavaděč se nepřepíše do nově nainstalovaného systému, ale zůstane v starém. A jeho převod jsem zatím nezvládl. Pro méně znalé uvádím, že při instalaci linuxu se vám přepíše zavaděč pro Windows a místo něj je GRUB, který zajistí zavedení zvoleného systému. Výhody zavaděče GRUB tkví v jeho možnostech editace funkcí a vzhledu. Ale zpátky k Mintu, hned jak jsem poprvé začal používat Mint, zcela jednoznačně jsem si ho zamiloval. "Přesně tohle chci !" A do této doby musím říci, že jsem stále maximálně spokojen. Nyní používám Windows spíše doplňkově a pracuji z velké části na Linuxu.
Linux Mint |
Nemůžu se nevyjádřit ke srovnání Linuxu a Windows. Jedná se o dvě zcela rozdílné věc, kterém mají svoje výhody a nevýhody. Hlavní výhoda linuxu tkví v jeho otevřenosti, jiným slovy, pokud jste dostatečně šikovní "uděláte si" operační systém na míru. Mezi jeho další výhody patří na příklad nižší nároky na hardware než v případě Windows. Kdo se ještě nerozhodl, jestli zkusí něco jiného než Windows, tak ať neváhá, protože v Linuxu se dostanete do světa nekonečných možností. Další články z linuxové sféry budou brzy následovat.
Vorlíku, super - koupil jsem si flashku, na které bych si Mint rád rozjel ;) Jsem na to zvědavý!
OdpovědětVymazat